“Semazen Müze” Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden
Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Görsel Tasarım: Capitol Medya
Yazılım: CM Bilişim
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlana Müzesi
Mevlana Müzesinde, sergilenen önemli eserlerin yanına, ziyaretçilerin daha fazla bilgi sahibi olabilmeleri için Türkçe ve İngilizce bilgiler yazılı levhalar konulacak.
16 Mayıs 2007 / 11:06
Konya Müze Müdür Vekili Sırrı Özenir, yoğun geçen yaz sezonunun ardından, yılda 1.5 milyon ziyaretçi sayısıyla Türkiye'de en fazla ziyaretçi alan müzelerden olan Mevlana Müzesi'nde bazı değişikliklere gideceklerine söyledi.

Mevlana Müzesi'nde yaşanan sorunların başında, müzeyi tercüman yardımı olmadan kendi başına gezenlerin yeterli bilgiye ulaşamaması olduğunu belirten Özenir, bazı yerlere açıklayıcı bilgi notları asılacağını bildirdi.

Özenir, müzede sergilenen, Sakal-ı Şerif, Mevlana'nın kıyafetleri ve eserlerinin orijinal el yazmaları gibi önemli parçaların yanına, gezenlerin daha fazla bilgi sahibi olabilmesi için Türkçe ve İngilizce bilgiler yazılı levhalar konulacağını kaydetti.

Mevlana Müzesi bahçesinde, giriş kapısının önünde bulunan Neyzenler Mezarlığı'nda da tadilata başlandığını ifade eden Özenir, ''Daha önce buradaki bazı mezar taşları, bir başka yere nakledilmiş. Burayı orijinaline yakın hale getirmeye çalışıyoruz. Tadilat işlemleri kısa sürede tamamlanacak'' diye konuştu.

''BİLETLE BİRLİKTE  TANITICI BROŞÜR DE VERİLSİN''

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Merkezi (SÜMAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ise tarihi eserler hakkında ziyaretçileri bilgilendirecek levhaların yeterli olmayacağını belirtti.

Şimşekler, ''Bundan daha öte bir şeyler yapılmalıdır. Örneğin her müze ziyaretçisine bileti verilirken, yanında bir de müzeyi tanıtıcı broşür verilebilir. Türkçe ve İngilizce olmak üzere çeşitli dillerde basılan bu broşürlerin daha anlamlı olacağını düşünüyorum'' dedi.