“Semazen Müze” Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden
Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Görsel Tasarım: Capitol Medya
Yazılım: CM Bilişim
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlânâ Müzesi genişletilecek
Belediye, Mevlânâ Kültür Vadisi Projesi kapsamında Mevlânâ Müzesi ile Mevlânâ Kültür Merkezi arasındaki bölgeyi yenileyecek.
27 Nisan 2009 / 19:16

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlânâ Müzesi'nin ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayamadığını, bu nedenle müzenin yakınında yeni bir müze holü konusunda çalışma başlattıklarını söyledi.

Akyürek, Mevlânâ Kültür Vadisi Projesi kapsamında Mevlânâ Müzesi ile Mevlânâ Kültür Merkezi arasındaki bölgede çalışmalara başladıklarını belirtti. Projede yer alan Mevlânâ Kültür Merkezi ile İstiklal Harbi Şehitleri abidesi bölümünün tamamlandığını ifade eden Akyürek, Mevlânâ Kültür Vadisi projesinde yer alan diğer projeleri de hayata geçirebilmek için çalıştıklarını bildirdi. Akyürek, Mevlânâ Müzesi'nin artık eskisi gibi olmadığını, günde 8 bin, 10 bin kişinin ziyaret ettiğini vurgulayarak, "Mevlânâ Müzesi Türkiye'nin en çok ziyaret edilen iki müzesinden birisi durumunda. Yoğunluk çok fazla o nedenle müzedeki sergileme alanları artık dar geliyor. Mevlânâ Müzesi ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayamıyor. Aşırı yoğunlaşmaya neden oluyor. Bu nedenle Mevlânâ Müzesi yakınında yeni bir müze holü konusunda çalışma başlattık. Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve bakanlık ile tam bir mutabakata varabilirsek bu dönemde orada Mevlânâ Müzesi depolarındaki eserlerin de sergilenebileceği yeni bir modern holün hayata geçmesini sağlamak istiyoruz." dedi.

Projenin hayata geçirilmesi halinde Konya'ya gelen ziyaretçi sayısının da artacağını anlatan Akyürek, "Bu yeni müze holünde bugüne kadar sergilenememiş eserleri de sergileme imkanı olacak. Böylece ziyaretçilerin o bölgede birkaç saat daha vakit geçirmesi sağlanacak." diye konuştu.