“Semazen Müze” Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden
Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Görsel Tasarım: Capitol Medya
Yazılım: CM Bilişim
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mezarları yok.
Mevlana Müzesi bahçesinin arkasında bulunan ve bir süre önce ziyarete açılan bölümde yer alan bazı kitabeler ilgi odağı haline geldi.
16 Nisan 2007 / 11:10

Bir çok mezar taşı ve erenlerin mezarlarının ve türbelerinin arasında bulunan iki kitabe ise en çok ziyaret edilen bölümler arasında yer alıyor. İki ayrı mermer kütle üzerine yazılan yazılar ise yerli yabancı tüm ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Yer yüzünde mezarlarının nerede olduğu konusunda hiçbir bilgi olmayan, büyük Türk Şairi 'Şair Nef-i' ile Pakistan Milli Şairi ve Düşünürü, 'Muhammet İkbal' in mermer kitabelerini görenler zaman zaman duygulu anlar yaşıyor. Yetkililer, iki ünlü şaire 1965 yılında Mevlana Müzesi bahçesi içerisinde iki ayrı yer verildiği bu vesile ile isimlerinin gün ışığında tutulduğunu söyledi.

Şairlerin anısına Mevlana Müzesi bahçesinde yaptırılan mermerler üzerinde Şair Nef-i için, “Yeryüzünde mezarı bulunmayan büyük Türk Şairi Nef-i ye, Aziz Mürşidi Mevlana'nın huzurunda bu makam verildi. (1572 1635) ” ifadeleri yer alırken, Muhammet İkbal için ise , “Pakistan Milli Şairi ve Düşünürü Muhammet İkbal'e Aziz Mürşidi Mevlana'nın huzurunda bu makam verildi. (1873-1938) satırları yer alıyor.