“Semazen Müze” Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden
Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Görsel Tasarım: Capitol Medya
Yazılım: CM Bilişim
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Plazmalı Bilgilendirme...
Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen ikinci Müzesi Mevlana'da, vatandaşların bilgilendirme eksikliğinin giderilmesi için avluya plazma televizyon yerleştirildi.
01 Eylül 2009 / 12:46

Müze Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, yılda 1 milyondan fazla yerli ve yabancının turistin ziyaret ettiği Mevlana Müzesi'nde, en büyük eksiklik olarak, buraya gelen kişilerin yeterince bilgilenememesi gösteriliyordu.

Özellikle, rehbersiz olarak Mevlana Müzesi'ne gelen yerli turistlerin şikayetçi olduğu bu durumun düzeltilmesi için Müze Müdürlüğü yetkilileri, önemli bir yeniliğe imza attı.

Mevlana Türbesi'nin çıkış kapısında iki tarafı kapalı avluya bakan mekana büyük ekran plazma televizyon ve vcd yerleştirildi. Burada Mevlana, Mevlevilik ve müze binalarının tarihi ve içindeki eserler hakkında yaklaşık yarım saat süren bir tanıtım filmi yayınlanıyor. Bu video yayını, gün boyunca sürekli tekrarlanıyor. Burada plazma televizyon karşısına yerleştirilen oturma gruplarında turistler, yaklaşık yarım saatlerini geçirerek, istedikleri bilgilerin pek çoğuna sahip olabiliyor.

Müze yetkilileri, uygulamanın önemli bir bilgilendirme açığını kapattığını belirterek, ''Türkçe ve İngilizce olarak gün boyunca tekrar eden belgesel film, turistlerden yoğun ilgi görüyor. Ancak daha çok yerli turistler ilgi gösteriyor'' dedi.

Çoğu Konya dışından gelerek müzeyi ziyaret eden yerli turistler, izledikleri film nedeniyle, bu mekandan daha fazla etkilendiklerini, dönüşte memleketlerinde yakınları ve arkadaşlarına Mevlana Müzesi'ni ziyaret etmelerini tavsiye edeceklerini söylediler.

Aktif Kulis