“Semazen Müze” Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden
Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Görsel Tasarım: Capitol Medya
Yazılım: CM Bilişim
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ramazan'da Ziyaretçi arttı.
Mevlana Müzesi'ni Ramazan ayında 140 bin kişi ziyaret etti
25 Eylül 2009 / 10:15

Mevlana Müzesi, Ramazan ayı ve bayram süresince yerli ve yabancı 140 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Yabancı ziyaretçilerin sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre artış gözlendi.

Türkiye'nin en fazla ziyaretçi çeken merkezlerinden biri olan Mevlana Müzesi'ne yerli ve yabancı turistlerin ilgisi her yıl artıyor. Mevlana Müze Müdür Yardımcısı Dr. Naci Bakırcı, Ramazan ayı boyunca yerli ve yabancı 120 bin kişinin müzeyi gezdiğini söyledi. Ziyaretçi sayısının tatil sezonu sonu olması ve kışa yaklaşılması nedeniyle az olduğunu ifade eden Bakırcı, "Önceki yıllarla kıyaslandığında turist sayısında artış var. Özellikle de yabancı turistlerin arttığı göze çarpıyor. Bayramda yaklaşık 20 bin kişi Mevlana Müzesi'ni gezdi. Müzenin ziyaretçi sayısı 2 milyona doğru gidiyor." dedi.

AB ÜLKELERİNDE İSPANYOLLAR, UZAKDOĞU'DA JAPONLAR İLK SIRADA

Mevlana'nın 'gel' çağrısı sadece Türkiye'de değil dünyanın dört bir yanından kabul görmeye devam ediyor. Avrupalı turistler turizm sezonlarında Mevlana'ya gelirken, Japon, Çin ve Koreliler ise ucuz olması nedeniyle ağırlıklı sezon sonunu tercih ediyor. Önemli bir kısmı ise yılın her döneminde ziyaretlerini sürdürüyor.

Müze Müdür Yardımcısı Bakırcı, İspanyolların ve Japonların Mevlana'ya ilgisinin daha fazla olduğunu kaydetti. Mevlana'nın türbesini ziyaret eden Avrupalılar içersinde ilk sırayı İspanyolların aldığı bilgisini veren Bakırcı, "Müzeyi en fazla ziyaret eden Avrupalılar İtalyanlar, Fransızları ve Almanlar. Uzakdoğu ülkelerinde ise Japonlar ilk sırada yer alırken, Kore, Çinlilerin sayısı da her geçen gün artıyor." şeklinde konuştu.

Öte yandan Mevlana Müzesi'ni geçen yıl 1 milyon 500 bin kişi ziyaret etmişti. (CİHAN)