“Semazen Müze” Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden
Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Görsel Tasarım: Capitol Medya
Yazılım: CM Bilişim
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıyafetler Onarılıyor...
Hz. Mevlana ve Babası Sultanü'l-Ulema Bahaeddin Veled'e Ait Kıyafetler, Orjinal Haline Dönüştürülüyor.
03 Mart 2011 / 11:41

Konya'da bir kısmı müzede sergilenen bir kısmı da özel depoda saklanan Mevlana ve babası Sultanü'l-Ulema Bahaeddin Veled'e ait kıyafetler, orjinal haline dönüştürülüyor.


Mevlana Müzesi Müdürü Dr. Naci Bakırcı, yüzyıllar boyunca Mevlevi Şeyhleri ve diğer dervişler tarafından giyildiği için yıpranan Mevlana'nın kıyafetlerinin aslına uygun onarılacağını söyledi.


Naci Bakırcı, "Mevlana'ya ait olan bu kıyafetler yüzlerce yıl özenle Mevlevi Dergahı'nda korunmuş. Ama Mevlevi Şeyhleri ve diğer dervişler Mevlana'nın kıyafetlerini giyip her Perşembe akşamı Mevlana'nın türbesi önünde ruhaniyetinin üzerlerine sinmesi için dua etmişler. Mevlana Müzesi'ndeki kumaşların yıpranmış olmasının ana nedeni dervişlerin bunu yüzlerce yıl kullanmış olmalarından kaynaklanıyor. Ayrıca bazı kıyafetlerde korunmanın eksikliğinden dolayı kumaş üzerinde katlamalar ve yanlış ışıklardan dolayı solmalar oluşmuş" dedi.Kıyafetlerin boya analizlerinin da yapıldığını ifade eden Naci Bakırcı, şunları söyledi:


"Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü'nden aldığımız izinle İstanbul Marmara Üniversitesi ve Türk-Amerikan Derneği ile birlikte ortak bir çalışma başlattık. Projenin başında Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Karadağ bulunuyor. Sağlam bir restorasyon ve konservasyonun yapılabilmesi için kıyafetlerdeki boyar maddelerin bilinmesi gerekiyordu. Bu çalışma çerçevesinde biz de bulunan Selçuklu kumaşlarının boya analizlerini öncelikle yaptırdık. Önümüzdeki günlerde boya analizlerinin raporları doğrultusunda bu kumaşların restorasyon ve konservasyon çalışmalarına başlanacak. Bu kumaşların bir kısmının tamamlama yoluna gidilecek. Bir kısmını da mevcut kumaşların aynı renkteki kumaşlar altına desteklenerek çalışmaları yapılacak. Yapılan çalışmaların ardından hem depolarda bulunan hem de teşhirde bulunan kumaşların ortamlarına uygun özel vitrinler yaptırılarak ziyaretçilere sunacağız."


Mevlana Müzesi'nde bulunan kıyafetlerin Selçuklu dönemine ait nadide kıyafetler olduğunu belirten Naci Bakırcı, "Bunlar Türk Tesktil Sanatı'nın en nadide örnekleridir. Topkapı Sarayı'nda nasıl Osmanlı Sultanları'nın kıyafetleri bize Osmanlı döneminin kumaşı açısından ipuçları veriyorsa, Selçuklu dönemi kumaşlarını da Mevlana Müzesi'nde bulunan kumaşlardan öğrenebiliyoruz." dedi.


DHA


Kıyafetler için>>>


http://muze.semazen.net/content.php?id=00114