“Semazen Müze” Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden
Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Görsel Tasarım: Capitol Medya
Yazılım: CM Bilişim
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kitaplar Sanal Ortamda...
Mevlana Müzesi İhtisas Kütüphanesi'nde bulunan tarihi kitaplar, internet ortamına taşınıyor.
18 Mart 2011 / 23:49

Mevlana Müzesi Müdürü Naci Bakırcı, İhtisas Kütüphanesi'nde bulunan 3 bine yakın yazma eserin tamamını dijital ortama aktardıklarını belirtti. Naci Bakırcı, "Bunlar internet ortamına taşınıyor. 1-2 ay gibi kısa bir sürede çalışma tamamlanacak. Genel müdürlükten alacağımız izinle buradaki kütüphaneyi, internet ortamına açmış olacağız. Dünyanın her yerinden Mevlana araştırmacıları İhtisas Kütüphanesi'ne rahatlıkla erişebilecek." dedi.

Mevlana'nın vuslatından sonra kütüphaneye ve türbeye binlerce kitap bağışlarının yapıldığını ifade eden Naci Bakırcı, şunları söyledi:

"Bunların içinde önemli bir bölümünü el yazması eserler oluşturuyor. Bir kısmı müze içerisinde sergilenirken, bir kısmı müzedeki İhtisas Kütüphanesi'nde, bir kısmı da Yazma Eserler Kütüphanesi'ndeki kolleksilyonlar arasında yer alıyor. Müze içerisindeki İhtisas Kütüphanesi, Selçuklu döneminden itibaren oluşturulmuş bir kütüphanedir. Bu kütüphane içerisinde 9 ve 10'uncu yüzyıla ait yazma eserler ile 13 ve 14'üncü yüzyıllarda Selçuklu dönemindeki beyliklere ait yazma eserler var. Ayrıca Mevlana'nın eserlerinin yanısıra Osmanlı döneminde hazırlanmış 150 divan yer alıyor. Ağırlıklı olarak Mevlana ve Mevlevilikle ilgili yazma eserler burada toplanmış. Selçuklu dönemi kitap sanatları ile ilgili bilgi verecek ciltler, ebrular ve tezhip örnekleri var. Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı döneminin karma bir kolleksiyonunu oluşturuyor. Artık dünyanın her yerinde Mevlana araştırmacıları İhtisas Kütüphanesi'ne rahatlıkla erişebilecek."