“Semazen Müze” Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden
Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Görsel Tasarım: Capitol Medya
Yazılım: CM Bilişim
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mihrap restore ediliyor
Mescit bölümündeki 500 yıllık mihrap, yapılacak restorasyonun ardından taşıyıcı sütuna gerek kalmadan kendi ayakları üzerinde durabilecek
25 Eylül 2012 / 14:34

Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli, Mevlana Müzesi'nde uzun zamandır rölöve, restorasyon ve resüsyon projelerinin devam ettiğini belirtti.

Çalışmalar kapsamında ilk olarak derviş hücrelerinin teşrif ve tanziminin yapıldığını ifade eden Benli, kubbelerdeki kurşun dökme çalışmalarının ardından yavaş yavaş müze içerisindeki çalışmalara başladıklarını dile getirdi.

Mescit bölümündeki mihrapla ilgili de çalışma başlatıldığını aktaran Benli, şunları kaydetti:

''Bu mihrap Kanuni Sultan Süleyman'ın Irak seferi sırasında Mevlana dergahına uğraması sonucu verdiği emir üzere yapılan bir mihrap. Mihrap, diğer camilerdeki gibi duvara gömülmüş bir mihrap değil. Tek başına duran bir mihrap ama zamanla kayma meydana gelmiş ve arkasındaki sütuna yaslanmış. Mihrap yerinden sökülüp yeniden monte edilecek ve arkasındaki desteğe bağlı kalmadan tek başına duracak seviyeye gelecek. Restoratör Çiğdem Yıldırım ve arkeologlar çalışmalarına başladı.''

Müze ziyarete açık


Benli, en kısa zamanda restorasyonu bitirip yeni bir teşhir ile mescit bölümünü ziyaretçilere sunacaklarını anlattı.

Birçok alanda restorasyon çalışmalarının sürdüğü müzenin ziyaretçilere açık olduğunu ifade eden Benli, ''Vatandaşlara rahatsızlık vermemek için bölüm bölüm kapatarak restorasyon yapıyoruz. Mescit bölümündeki restorasyonun tamamlanmasının ardından farklı bir yapılanmaya gideceğiz. 'Huzur-u Pir' olan bu kısım tek başına harika bir yer. Bu alandaki malzemeleri alarak daha rahat hale getirip, dergah ve Mevlevilik ile ilgili diğer eşyaları farklı bir proje ile sunacağız'' diye konuştu.

Benli, müzeyle ilgili bir çok yeni projenin hazırlıklarının da sürdüğünü sözlerine ekledi.