“Semazen Müze” Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden
Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Görsel Tasarım: Capitol Medya
Yazılım: CM Bilişim
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vuslat etkinliklerine büyük ilgi
Konya'da 1-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Mevlana'nın 734. Vuslat Yıl Dönümü Etkinliklerine bu yıl, 15 ülkenin Türkiye büyükelçisi ve 72 yabancı konuk heyet katılacak.
01 Aralık 2007 / 11:31
Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığından edinilen bilgiye göre, 2007 Mevlana Yılı etkinlikleri kapsamında yurt dışında yapılan tanıtım faaliyetleri ve Konya'da 1 Ekimde Mevlana'nın 800. doğum yıl dönümü nedeniyle düzenlenen büyük etkinlik, meyvesini vermeye başladı.
 
1-17 Aralık tarihleri arasında Konya'da düzenlenen Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri'ne davet edilen yabancı ülkelerin Türkiye'deki temsilciliklerinin 15'inden olumlu yanıt geldi.
 
Aralarında Rusya, Litvanya, Yemen, Afganistan'ın da bulunduğu 15 ülkenin büyükelçisi için Konya'da rezervasyonlar yapıldı. Bazı büyükelçilerin Konya'da konaklayacağı belirtildi.
 
Kendilerine yapılan davete ''evet'' diyen büyükelçiler, özellikle hafta sonunu tercih etti. Büyükelçilerin ziyaret tarihlerinin 17 Aralıktaki Şeb-i Arus törenine doğru yoğunlaştığı belirtildi.
 
Öte yandan, Vuslat Yıl Dönümü etkinliklerine, Konya Büyükşehir Belediyesinin özel olarak davet ettiği, yabancı ülke devlet adamları, yabancı sanatçılar ve din adamlarının birçoğunun etkinliklere katılması bekleniyor.
Rusya, Makedonya, Bosna Hersek, ABD, Afganistan, İran, Slovakya ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeden resmi olarak davet edilen 72 ayrı grubun törenler için Konya'ya geleceği bildirildi.
 
Yabancı ziyaretçilerin Konya'ya bu yıl ilgisinin rekor düzeyde olduğunu belirten yetkililer, bu yıl içinde düzenlenen tanıtımlar ve devam edecek tanıtım faaliyetleriyle kentin turizm potansiyelinin önümüzdeki yıllarda daha da artacağı öngörüsünde bulunuyor.
 
Ayrıca, Konya'ya törenler için gelen yerli ve yabancı turistler, hafta sonu Mevlana Müzesi'nde büyük bir yoğunluk oluşturdu. Dün Mevlana Müzesi'ni bir günde 6 bin 250 kişi ziyaret etti.