“Semazen Müze” Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden
Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Görsel Tasarım: Capitol Medya
Yazılım: CM Bilişim
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kapılara Tuğralar takıldı.
II.Mahmut döneminde yapılan Osmanlı Tuğrası da müze giriş kapılarına yeniden takıldı.
05 Aralık 2012 / 10:01

Mevlana Müzesi ve çevresinde Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı Mevlana Kültür Vadisi Projesi kapsamında çalışmalar devam ederken yeşil türbe, törenler için hazırlandı.

Müze içerisinde ve çevresinde yapılan son çalışmalar ile tarihi doku özellikle ön plana çıkarılırken bu çerçevede II.Mahmut döneminde yapılan Osmanlı Tuğrası da müze giriş kapılarına yeniden takıldı.

100 YIL ÖNCESİ YENİDEN CANLANACAK

Mevlana Müzesi ve Sultan Selim Camisi'nin önündeki tarihi eserlerin yaşatılmasına yönelik gerçekleştirilen Mevlana Kültür Vadisi Projesi çerçevesinde artık son aşamaya geldi. Çalışmaların Şeb-i Arus törenlerine yetişmesi beklenirken bölgedeki tarihi doku da canlandırılıyor. Çalışmalar sonucunda Sultan Selim Camii ve Mevlana Türbesi önündeki alanın 100 yıl öncesindeki görünümüne kavuşturulacağını söyleyen Müze Müdürü Yusuf Benli, “Mevlana Kültür Vadisi Projesi sonucunda Konya tarihi görünümüne kavuşacak. 100 yıl önce fotoğraflarda kalan Sultan Selim Camii ve Mevlana Türbesi önündeki alan yeniden oluşturulacak. Yapılacak çalışma sonucunda Konya turizmi önemli ivmeler kazanacak” dedi.

II. MAHMUT'A AİT OSMANLI TUĞRALARI YENİDEN TAKILDI

Osmanlı Padişahı II. Mahmut'a ait olan ve türbe giriş kapısı üzerinde yer alan ancak 1928 yılında yerinden kaldırılarak müze deposuna konulan Osmanlı Tuğraları da çalışmalar kapsamında yerine yeniden takıldı. Restore edilerek altın varak ile kaplanan tuğraların hepsi II. Mahmut dönemine ait. Dervişhan, Hamuşan ve Çelebiyan giriş kapılarına takılan Osmanlı Tuğraları müzeye gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Özge Demirtaş-Memleket