“Semazen Müze” Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden
Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Görsel Tasarım: Capitol Medya
Yazılım: CM Bilişim
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlana Müzesi'nde ''739. Vuslat'' yoğunluğu
Mevlana'nın 739. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında 11 gün boyunca Mevlana Müzesi'ni 75 binin üzerinde yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
18 Aralık 2012 / 14:39

Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şeb-i Arus törenlerinin 7 Aralık'ta Mevlana Müzesi'nde yapılan açılış töreniyle başladığını söyledi.

Törenlerin 17 Aralık'a kadar sürdüğünü ifade eden Benli, ''Mevlana Müzesi'ne bu 11 gün içerisinde 75 binin üzerinde ziyaretçi geldi. Ziyaretçi yoğunluğu özellikle hafta sonları daha çok hissedildi'' dedi.

Ziyaretçi sayısının geçen yıla göre daha fazla olduğuna dikkati çeken Benli, ''Geçen yıl Aralık ayı içerisinde 95 bin civarında ziyaretçimiz varken, bu yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında 75 bin 101 ziyaretçi Mevlana Müzesi'ni gezmiş oldu. Bu da bir ay ile 11 gün içerisinde ziyaretçi sayısını ortaya koyuyor'' diye konuştu.

Törenler sırasında, çeşitli sebeplerden dolayı zaman zaman müzenin kapatıldığını veya ziyaretçileri ücretsiz almak durumunda kaldıklarını da ifade eden Benli, bu gibi durumların istatistiklere yansıtılmadığını aktardı.

Bu yılki Şeb-i Arus törenlerinin özellikle Mevlana Müzesi için verimli ve bereketli geçtiğini anlatan Benli, şunları kaydetti:

''Mevlana Müzesi'ni günlük yaklaşık 900 yabancı ziyaretçi gezdi. Bu da güzel bir rakam. Bunun yanında sevindirici bir konu da günlük bin kişinin Müze Kart ile Mevlana Müzesi'ne girdiğini görmekteyiz. Bu bize önemli bir çalışmanın verimini gösteriyor. Bu yıl yabancı ziyaretçilerden Hollandalılar ve Amerikalılar'ın daha ağırlıklı olduğu görülmekte... Elbette ki bunun yanında Ortadoğu'dan, Uzakdoğu'dan da müzemizin ziyaret edildiğini tespit ettik.''

Mevlana Müzesi, Şeb-i Arus günü olan 17 Aralık'ta 6 bin 75 kişiyi ağırladı. Bunun 5 bin 566'sını yerli, 80'ini yabancı turist, 429'unu da müze kartla giriş yapan ziyaretçi oluşturdu.

Müzeyi, etkinliklerin yapıldığı 11 günde ise 8 bin 116'sı yabancı olmak üzere toplam 75 bin 101 kişi ziyaret etti. Müzeye, günlük ortalama 8 bin kişi giriş yaptı.