“Semazen Müze” Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden
Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Görsel Tasarım: Capitol Medya
Yazılım: CM Bilişim
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlana Türbesindeki restorasyon tamamlandı
İç mekanda 2. Mahmut döneminde yapılan restorasyonun ardından en kapsamlı çalışma yaklaşık bir yıl sonra tamamlandı. Mevlana’nın sandukasının üzerinde yer alan, altın ve ipek işlemeli puşide, Sultan 2. Abdülhamit tarafından 1894 yılında yaptırıldı.
22 Mart 2019 / 15:44

İç mekanda 2. Mahmut döneminde yapılan restorasyonun ardından en kapsamlı çalışma yaklaşık bir yıl sonra tamamlandı. Mevlana’nın sandukasının üzerinde yer alan, altın ve ipek işlemeli puşide, Sultan 2. Abdülhamit tarafından 1894 yılında yaptırıldı. Üzerinde hat süslemeleri, Ayetel Kürsi, peygamber isimleri, Fatiha suresinin yazılı olduğu örtünün hemen altında kalın ceylan derisi bulunuyor.

Zamanla yıpranan puşide, bir yıl önce alanında uzman bir ekip tarafından restore edilmeye başlandı. Restorasyonun tamamlanmasıyla puşide, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı törenle sandukanın üzerine tekbirlerle ve dualarla serildi.

Kurum yaptığı açıklamada, “Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Hazretlerinin türbesinin bulunduğu Huzur-i Pir’de bir yıldır devam eden restorasyon çalışmaları bugün tamamlandı. Mevlana Hazretlerinin sandukasının üzerinde bulunan puşide yenilenerek tekbirlerle, dualarla yerine konuldu.” dedi.

Kubbenin iç aksamı; kalem işi süslemeler, nakış, bezeme ve hatlardan oluşuyor. Mevlana Müzesi’nde, Sultan 2. Mahmut döneminden bu yana en kapsamlı restorasyona 16 Haziran’da başlamıştı.