“Semazen Müze” Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden
Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Görsel Tasarım: Capitol Medya
Yazılım: CM Bilişim
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçen seneden %18 daha fazla
Mevlana Müzesi'ni bu yılın 6 ayında 699 bin 541 yerli ve yabancı turist ziyaret etti
10 Temmuz 2008 / 13:44

Mevlana Müzesi Müdürü Yusuf Benli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UNESCO tarafından 2007 yılının Mevlana Yılı ilan edilmesi nedeniyle geçen yıl müze ziyaretçi sayısında bir rekor kırıldığını anımsattı.

Bu yıl da müzeye gelen ziyaretçi sayısında yılın 6 ayında önemli artışlar olduğunu ifade eden Benli, ''Geçen yılın aynı döneminde Mevlana Müzesi'ni 592 bin 972 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Bu yılın 6 ayında ise bu rakam yaklaşık yüzde 18 artışla 699 bin 541 olarak gerçekleşti. Bu artış yıl sonuna kadar devam ederse Mevlana Müzesi'nde ziyaretçi sayısında yeni bir rekor kırılabilir'' dedi.

Benli, ziyaretçi sayısındaki bu artışta uzun yıllara dayanan reklam ve tanıtımın büyük etkisinin olduğunu vurguladı. Yusuf Benli, UNESCO'nun Mevlana Yılı ilan ettiği 2007 yılında Türkiye ve dünyada Mevlana ile ilgili yapılan tanıtım ve reklam çalışmalarının, müzeye ziyaretçi sayısında artışı sağladığını bildirdi.

Müzeye gelen yabancı turist sayısında bu yıl yaklaşık yüzde 90 artış kaydedildiğini ifade eden Benli, şunları söyledi:

''Geçen yılın 6 aylık döneminde müzeyi 517 bin 535 yerli turist ziyaret ederken, bu yıl müzeye 555 bin 606 yerli turist geldi. Geçen yılın 6 ayında 75 bin 437 yabancı turistin ziyaret ettiği Mevlana Müzesi'ne bu yılın aynı döneminde yüzde 90 artışla 143 bin 935 yabancı turist geldi. Özellikle müzeye gelen yabancı turist sayısındaki artış sevindirici. Bu artış, Mevlana ile ilgili dünya çapında yapılan tanıtım faaliyetlerinin olumlu sonuçlar getirdiğini gösteriyor.''

Tarih, kültür ve inanç turizmi açısından önemli potansiyeli barındıran Konya'da bulunan Mevlana Müzesi'nin dünyanın en önemli müzeleri arasında yer aldığını ifade eden Benli, müzeye Uzak Doğu ülkeleri ile Almanya, İran ve ABD başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından turistlerin geldiğini bildirdi.